Kniaź

23,81 zł

Najnowsza książka Zbigniewa Masternaka, pt. "Kniaź", jest wyborem opowiadań autobiograficznego cyklu "Księstwo", którego dotychczas ukazały się cztery tomy ("Chmurołap", Niech żyje wolność", "Scyzoryk" i "Nędzole"). Kniaźˇ został uzupełniony o cztery opowiadania z piątej, będącej jeszcze w fazie przygotowań części, pt: "Wieszcz", a także obszernym wywiadem z autorem prezentujących jego poglądy na współczesna literaturę polską.

Ilość

Bohater opowiadań z tomu "Kniaź" wywodzi się z małej wsi pod świętym Krzyżem, środowiska, w którym obowiązuje prawo pieści i sztachety. Tytułowy Zbyszek czyni wszystko, aby wyrwać się w szeroki świat. Ciężka kontuzja kolana kończy jego marzenia o grze w piłkę nożną, o zostaniu drugim Maradoną, więc postanawia... pisać wiersze, w czym patronuje mu Goethe. Następnie trafia do Lublina, aby podjąć wymarzone studia prawnicze, jednak szybko z nich rezygnuje i przenosi się do Wrocławia, by studiować polonistykę.

Z powodu trudnej sytuacji materialnej (choroby matki) oraz kosztownych marzeń o sfilmowaniu jednego ze swych opowiadań, wikła się w szemrane interesy. Matka umiera, a filmu nie udaje się ukończyć. Poznaje dziewczynę Renatę, z którą wyrusza wyrusza w podróż po Francji w poszukiwaniu pracy. Po licznych przygodach dojrzewa w nim myśl, by osiąść w kraju nad Sekwaną na stałe. Ostatecznie wraca jednak do Polski jako człowiek dojrzały, zarówno do roli pisarza, jak i męża, i ojca.

Masternak to jeden z nielicznych pisarzy młodego pokolenia, który z konsekwencją portretuje współczesną Polskę i Polaków, nierzadko konfrontując naszą współczesną kondycje z wyidealizowanym przez literaturę portretem naszych przodków. To bez wątpienie jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych twórców młodego pokolenia rodzimych pisarzy.

Autorem okładki do tej niezwykłej publikacji jest Paweł "Gierek" Gierczak".

10 Przedmioty