Na kłopoty rada

26,67 zł

Na kłopoty radaˇ to pięknie narysowana i elegancko wydana komiksowa adaptacja bajek jednego z najwybitniejszych światowych bajkopisarzy, Iwana Kryłowa.

Ilość

Komiks składa się z dość krótkich, choć bogatych w treść form literackich, które Wiesława Zaręba wzbogaciła o nowe wątki i postacie, dopisała dialogi, i uwspółcześniła. Autorka scenariusza pozwoliła sobie na dość dużą swobodę w wymyślaniu fabuły, jednocześnie dbając o zachowanie głównych idei pierwotnych utworów.

Sama autorka mówi: "W pisaniu scenariusza dla najmłodszych najtrudniej jest, by myśleć jak dziecko. Człowiek dorosły posługuje się aparatem pojęciowym i sposobem myślenia właściwymi dla jego wieku, poziomu intelektualnego i sfery emocjonalnej. Inaczej rozumuje, często robi skróty myślowe, i to, co jest dla niego banalne, dla dziecka wcale nie jest oczywiste, może nawet być niezrozumiałe. Również poczucie humoru jest inne. Dziecko bardziej koncentruje się na komizmie sytuacyjnym, który można przedstawić za pomocą obrazków. Problemem jest dowcip językowy. świat dziecka nie jest łatwy dla nas-dorosłych, bo jest całkiem inny niż ten, który znamy i odbieramy. Można się w niego wczuć, sięgając pamięcią do własnych przeżyć, bacznie obserwując obecne zachowania dzieci lub mieć nadzieję, że jesteśmy wyposażeni w szczególny rodzaj intuicji, który pozwoli nam podołać zadaniu."

Połączenie prozy z komiksem okazało się bardzo interesujące i inspirujące. Na kłopoty radaˇ jest pozycją przeznaczoną dla trochę starszych dzieci niż poprzednim komiks autorki, Bajki Ezopaˇ.

Oba tytuły to komiksy dla dzieci. Wiesława Zaręba jest autorką wielu książek edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Może więc dlatego skupia się na tej grupie wiekowej, pisząc scenariusze do bajek. Ponadto z wykształcenia jest filozofem i pedagogiem. Zawsze intrygował ją człowiek, jego motywy działania i postawy moralne, a mały człowiek jest znakomitym modelem do tego typu rozważań.

10 Przedmioty