Historie okupacyjne

26,67 zł

Historie okupacyjne to autobiografia komiksowa z okresu II wojny światowej.

Ilość

Autor pokazuje swoje dzieciństwo, które przypadło na jeden z najtragiczniejszych okresów w naszej historii, czyli czas okupacji niemieckiej. Bohaterem komiksu jest kilkuletni chłopiec, w którego dziecięcy świat zabaw i beztroski wkracza ponura, wojenna rzeczywistość. Ból, głód, cierpienie i strach, stają się codziennością i przytłaczają małego Zygmusia, stając się źródłem jego lęków, koszmarów nocnych i życiowych traum. Rzeczywistość przeplata się ze światem snu i wyobraźni, zaś czytelnikowi czasami trudno dociec, które z tych uniwersów, realne czy wyimaginowane, jest bardziej okrutne i przerażające. Jednak nawet w wojennym koszmarze małemu Zygmusiowi udaje się zachować wrażliwość i człowieczeństwo.

Komiks jest narysowany w charakterystycznym dla Similaka stylu, który znamy z jego publikacji w licznych czasopismach satyrycznych oraz humorystycznych działach tygodników i dzienników (autor przez lata publikował między innymi w łódzkim Expresie Ilustrowanymˇ). Lekka, zdeformowana kreska użyta do odmalowania poruszających scen, tworzy niesamowitą i niepowtarzalną atmosferę komiksu.

Historie okupacyjneˇ to nie tylko wstrząsający zapis osobistych przeżyć autora, który swoje dzieciństwo spędził na łódzkim Widzewie i w Tuszynie, ale też ważny dokument historyczny i głośne ostrzeżenie dla potomnych, przed strasznymi konsekwencjami zbrodniczych ideologii.

Historie okupacyjneˇ to jedyna autobiografia komiksowa z okresu II wojny światowej, jaka powstała w Polsce i już choćby z tego powodu jest warta szczególnej uwagi.

9 Przedmioty